Несумісний з грудним вигодовуванням

Високий ризик

Аналоги

Достинекс (Pfizer Inc. Італія / США)

Алактин (Teva Pharmaceutical Industries Ltd., Ізраїль)dostinex-ua

(Вказані препарати, що продаються в Україні. В інших країнах препарати з тією ж діючою речовиною можуть називатись інакше. Важливо дивитись не на комерційну назву, а на діючу речовину, її дозування та виробника препарату.)

Каберголін — синтетичний аналог речовини, що міститься в ріжках (цю рослину ще називають “маткові ріжки”). Пригнічує виділення пролактину в гіпофізі.

Використовується при лікуванні аномально високого рівня гормону пролактину, пролактином (пухлин гіпофізу) та для пригнічення лактації.

Довідник E-Lactancia:

Не зареєстровано несприятливих ефектів у дітей, чиї матері приймали препарат (або отримували його помилково), та вирішували відновити годування груддю.

Нефармацевтичні способи завершення лактації настільки ж ефективні, як і фармацевтичні.

http://e-lactancia.org/producto/230

Максимальна концентрація в крові досягається через 0,5-4 години, прийом їжї на всмоктування не впливає. Рівень пролактину в крові знижується через 3 год після прийому та зберігається до 14-21 днів при прийомі для пригнічення післяпологової лактації. Період напіввиведення T½ тривалий, складає

  • 63-68 год у здорових добровольців та
  • 79-115 год у хворих з гіперпролактинемією.

Показання

  • інгібування/пригнічення фізіологічної лактації

Призначають з метою інгібування фізіологічної післяпологової лактації одразу після пологів або для пригнічення лактації, що встановилась, в таких випадках:

  • після пологів, якщо мати вирішила не годувати дитину груддю або коли грудне вигодовування протипоказане матері чи дитині з медичних причин;
  • після народження мертвого плоду чи аборту.
  • лікування гіперпролактинемії
  • лікування пацієнтів з пролактинсекретуючими аденомами гіпофізу (мікро- та макропролактиномами)

Належить уникати одноразового застосування в дозі 0,25 мг [півтаблетки] у жінок, що годують груддю, для уникнення розвитку гіпотензії [низького артеріального тиску].

Максимальний гіпотензивний ефект одноразової дози каберголіну досягається зазвичай протягом перших 6 годин після прийому препарату, причому максимальне зниження АД та частота виникнення такого ефекту є дозозалежними  [що більша доза – то сильніше знижується тиск].”

Побічні ефекти

Зниження тиску, запаморочення, нудота, головний біль, безсоння, біль в області живота.

Взаємодії

На ефективність та переносимість каберголіну можуть впливати деякі препарати:

  • протирвотні
  • психотропні
  • антибіотики групи макролідів

При прийомі каберголіну може знижуватись тиск, тому необхідна обережність при прийомі ліків від високого тиску.

Передозування

Можлива нудота, блювання, розлад шлунку, низький тиск, порушення свідомості (психоз, галюцинації).

“Період вагітності та годування груддю.

Вагітність.

Адекватних та добре контрольованих досліджень застосування каберголіну у вагітних не проводили. Дослідження на тваринах продемонстрували відсутність тератогенного ефекту, однак повідомлялось про зниження фертильності, а також про ембріотоксичність, що пов’язана з фармакодинамічною активністю.

Повідомлялось про випадки виникнення великих вроджених вад розвитку або передчасного переривання вагітності після терапії каберголіном вагітних. Найбільш поширеними неонатальними аномаліями виявились скелетно-м’язові патології та серцево-легеневі аномалії. Інформація про перинатальні порушення та подальший розвиток немовлят після внутрішньоутробної дії каберголіну відсутня.

Годування груддю.

Через здатність пригнічувати лактацію каберголін не можна застосовувати у жінок з гіперпролактинемічними порушеннями, що хочуть годувати груддю. Каберголін та/або його метаболіти виділялись в молоко при дослідженні на щурах. Інформації про виділення в грудне молоко людини немає.”

В перші дні прийому каберголіну пацієнтів необхідно застерегти від участі в діяльності, що вимагає швидких та точних реакцій.

http://compendium.com.ua/info/172083/alaktin

http://compendium.com.ua/akt/67/324/cabergolinum

Конкретних даних про проникнення в молоко у міжнародних довідниках знайти не вдалося, щось стверджувати важко. Молекула маленька, з білками зв’язується близько 40%, решта теоретично може проникати в молоко.

Достинекс добре проникає в мозок, а бар’єри кров/мозок та кров/молоко схожі. Однак за інформацією E-lactancia, у дітей мам, що отримували каберголін та годували груддю, несприятливих ефектів не спостерігалось.

Виходячи з цього, ймовірно варто розглядати кожну ситуацію індивідуально, консультуючись з лікарем.

Якщо прийняте рішення дочекатись виведення препарату, період очікування складає 5 періодів напіввиведення (близько 14 днів, для мами з гіперпролактинемією більше). В цей час необхідно зціджувати молоко для підтримання лактації.

Для того, щоб повернути лактацію після прийому каберголіну, необхідно діяти як зазвичай при релактації – налагодження зціджень та прикладань дитини до грудей. Можна розглянути прийом препаратів домперидону, обов’язково під наглядом лікаря та після відповідного обстеження (зазвичай включає ЕКГ та аналіз крові на пролактин).

Автор: Нійя Вус

Хімік, консультант з грудного вигодовування,

член ILCA